Blog – Transport

Artykuły w polskim internecie. Masz własną stronę? Opisz temat, na którym się znasz i dodaj linki pozycjonujące.

15 lutego 2011

Inteligentny Budynek | Automatyka Budynku | F&Home | Wrocław

Systemy Zarządzania Budynkiem (ang. BMS – Building Management System), to w naszej, polskiej rzeczywistości praktycznie nowość. Ponieważ świadomość tego, co konsument może oczekiwać jest u nas niezwykle mała, stąd i oferta rynkowa nie jest rozbudowana.
Można się zetknąć z developerami, którzy montując prosty sterownik, oferujący trzy – cztery tzw. sceny świetlne, reklamują się jako sprzedawcy Inteligentnego Budynku. Jest to całkiem spore nadużycie i najzwyklejsze wykorzystywanie niewiedzy konsumenta. Pomijając fakt, że za takie rozwiązanie życzą sobie często ok. 10 tys. PLN, to dodatkowo niewiele ma to wspólnego z inteligentnym zarządzaniem w budynku.
Należałoby rozpocząć od tego, że system taki powinien sterować wszystkimi, żywotnymi elementami naszego mieszkania lub domku, a sterowanie oświetleniem jest tylko jednym z wielu wchodzących w jego skład elementów. Najważniejszą jego funkcją nie powinna być też możliwość zaimponowania znajomym możliwością ustawienia oświetlenia, lecz oszczędność oraz bezpieczeństwo.
W dobie coraz droższych nośników energii, to oszczędność i możliwość ograniczenia ciągle rosnących wydatków związanych z energią powinna być tym, co wyróżnia takie systemy. Nie do przecenienia jest też możliwość zintegrowania systemów alarmowych i monitoringu. Dobrze przygotowany system pozwala nam zaoszczędzić nawet do 30% kosztów wydatkowanych na ogrzewanie i oświetlenie posesji, a wszystko to możemy mieć już w granicach 10 – 15 tys. PLN.
Jak to możliwe? Z pomocą przychodzi nam elektronika. Coraz powszechniejsza, dzięki temu również coraz tańsza. Przez długi czas nie docenialiśmy również tego, że mamy w Polsce tradycję, jeśli chodzi o rozwój zaawansowanych technologii. Teraz wreszcie coraz chętniej sięgamy po takie właśnie rozwiązania.
Zaczęliśmy zdawać sobie sprawę, że pod rozwiązaniami oferowanymi nam przez różne, znane, światowe koncerny, kryje się po prostu wszechogarniająca „chińszczyzna”. Za markowy „znaczek” trzeba płacić kwoty urągające zdrowemu rozsądkowi, gdzie w zamian nie otrzymujemy praktycznie nic nowatorskiego.
Przykładem polskiego rozwiązania, które w niczym nie ustępuje światowym standardom, a pozwala w pełni cieszyć się z użytkowania Inteligentnego Budynku jest system F&Home.

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.