Blog – Transport

Artykuły w polskim internecie. Masz własną stronę? Opisz temat, na którym się znasz i dodaj linki pozycjonujące.

8 lutego 2011

KNX | F&Home | Inteligentny budynek | Automatyka budynku | Wrocław
Inteligentny budynek to hasło, które pewnie słyszało wielu, lecz niekoniecznie zdajemy sobie sprawę, co ono tak naprawdę oznacza. Zostało ukute w latach 90’ minionego wieku w pewnej, wrocławskiej firmie i jest nieco mylne. Odnosi się ono do anglojęzycznego określenia BMS (Building Management System), co znaczy System Zarządzania Budynkiem.
Przez ostatnie lata narosło wiele nieporozumień wokół rozwiązań technicznych reprezentujących to zagadnienie. Nie jest kompletnie prawdą to, co się mówi o kosztach instalacji systemów. Oczywiście w sytuacji, jeśli zdecydujemy się na rozwiązanie magistralne, którego najlepszym przedstawicielem jest system KNX/EIB koszt może wynieść kilkadziesiąt tysięcy złotych. Pamiętajmy jednak, że jest to rozwiązanie zalecane dla dużych obiektów typu hale produkcyjne, obiekty handlowe lub dla budownictwa mieszkaniowego powyżej 300 m2.
Jeśli dysponujemy lokalem użytkowym o mniejszej kubaturze, jesteśmy zainteresowani instalacją w mieszkaniu lub domku jednorodzinnym, możemy zastosować dużo prostsze systemy.
Dzięki postępowi w elektronice ostatnia dekada doprowadziła do prawdziwego wysypu takich rozwiązań.
Również Polacy nie pozostają tu w tyle. Niesie to tą dodatkową zaletę, że obniża koszty samego systemu, który w najbogatszej, pełnej wersji kosztuje wraz z montażem kilkanaście tysięcy złotych. Doskonałym przykładem takiego systemu, należącego zresztą do europejskiej czołówki jest F&Home.
System ten pozwala zarządzać funkcjami ogrzewania, oświetlenia, alarmu, monitoringiem obiektu, domofonem itp. Tym samym obejmuje praktycznie wszystkie żywotne funkcje mieszkania, czy też domu wolnostojącego.
Dzięki niemu można podnieść nie tylko komfort i prestiż swojej nieruchomości, ale w sposób znaczący i przeliczalny ograniczyć zużycie nośników energii, co przy stale rosnących kosztach utrzymania ma niebagatelne znaczenie.

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.